Zywienie dzieci wychowanie

Anemia, zwana też niedokrwistością jest stanem, w którym przychodzi do ograniczenia ilości czerwonych krwinek. Są oryginalne przyczyny powstania niedokrwistości w organizmie zdrowego człowieka: potrafi być wykonana utratą krwi, poprzez upośledzenie wytwarzania erytrocytów albo oraz w klubu ze skróceniem życia erytrocytów.Pomimo wszystko, upośledzenie toż stanowi raczej często spotykanie wśród kobiet w ciąży – dotyka około 40% ciężarnych. Natomiast w sukcesu kobiet przy okazji definicja anemii wygląda trochę inaczej. Podczas ciąży dochodzi bowiem do powiększenia objętości natury natomiast jej rozcieńczenia, przez co liczba czerwonych krwinek jest ograniczona, niedokrwistość jest zatem zjawiskiem zupełnie normalnym. W przebiegu ciąży więc rozmawiamy o zaistnieniu anemii, kiedy dołącza do spadku poziomu hemoglobiny poniżej 10 g/dl lub hematokrytu poniżej 30%.

Nie polepsza to przecież faktu, że duże niedobory czerwonych krwinek w systemie przyszłej matki mogą sprawić do zaburzeń rozwoju płodu i niedotlenienia. W wczesnym okresie ciąży grozi to schorzeniami implantacji zarodka, i nawet poronieniem. W pozostałym kwartale może spowodować do stworzenia wad rodzonych, zaś w trzecim do przedwczesnego porodu.

Czynnikami sprzyjającymi wystąpienia anemii u osoby ciężarnej są przede każdym spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Inne to ciąża mnoga, niedobór witam i wartości odżywczych w diecie, na które zapotrzebowanie dość mocno rośnie w terminie popadnięcia w ciążę. Leczenie anemii chce od jej stopnia zaawansowania oraz przyczyny. Lekka anemia, której czynnikiem był niedobór żelaza, jest zazwyczaj leczona doustnymi środkami uzupełniającymi jego zawartość. Bardzo rzadko wykorzystuje się również dożylne uzupełnianie niedoborów żelaza, jest więc jednak droga o wiele krótsza niż w przypadku przyjmowania suplementów diety. Sprowadzają się przypadki, kiedy niezbędna będzie i transfuzja krwi – dzieje się tak zwykle w sprawach obfitego krwawienia, na przykład podczas odklejania się łożyska.

Anemia jest schorzeniem dość łatwo rozpoznawalnym, jej faktami są:

zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, kłopoty z świadomością i koncentracją, zawroty głowy.

Jeżeli więc, będąc w ciąży, zauważysz obok siebie któryś z podanych wyżej czynników, koniecznie skonsultuj się z specjalistą, ponieważ nieleczona anemia może doprowadzić do poważnych uszkodzeń płodu, i nawet do jego śmierci.