Zalety systemu centralnego odkurzania

Lubimy mieć czysto w mieszkaniu, ale nie wszyscy lubimy samą czynność sprzątania. Bez względu na to czy posiadamy w domu dywany lub chodniki musimy od czasu do czasu odkurzyć nasze mieszkanie. Jest to czynność dość hałaśliwa, wiąże się z dźwiganiem odkurzacza. Towarzyszy temu pylenie kurzu.


Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych odkurzaczy jest system zwany central vacuum cleaner. Centralne odkurzanie zapobiega unoszeniu się pyłów, jest przyjazne dla alergików, nie trzeba przenosić z miejsca na miejsce odkurzacza. Odkurzone pomieszczenia dłużej są wolne od kurzu. Taki centralny system do odkurzania najlepiej zaplanować na etapie budowy lub remontu domu, kiedy ściany nie są jeszcze wykończone. Najważniejszą częścią systemu centralnego odkurzania jest jednostka centralna, do której dołącza się sztywne rury poprowadzone do zamontowanych w ścianach gniazd ssących. Podczas odkurzania używa się elastycznego węża, którego koniec wkłada się do najbliższego gniazda. Jednostkę centralną należy umieścić poza częścią mieszkalną- w piwnicy, garażu czy w jakimś innym pomieszczeniu gospodarczym.
W pomieszczeniach, w których podłoga wymaga częstego zamiatania, czyli w kuchni lub w przedpokoju, warto pomyśleć o zainstalowaniu automatycznej szufelki. Jest to umieszczona na poziomie posadzki szczelinowa ssawka na stałe podłączona do instalacji. Odkurzacz uruchomiony nożnym przyciskiem znajdującym się przy szczelinie zasysa przez nią podmiecione śmieci. Szufelki automatyczne można zamontować w cokole szafki lub bezpośrednio w ścianie. Warto taką szufelkę zainstalować również w pobliżu kominka, żeby szybko pozbyć się popiołu lub drzazg.
Centralny odkurzacz ma bez wątpienia wiele zalet. Niestety minusem jest dość wysoki koszt i to, dlatego właśnie centralne systemy odkurzania są jeszcze uznawane w Polsce za rozwiązania luksusowe.