Home Przemysł Zalety systemu centralnego odkurzania

Zalety systemu centralnego odkurzania

9 maja 2016

Wejdź na mojego bloga

Lubimy mieć czysto w mieszkaniu, ale nie wszyscy lubimy samą czynność sprzątania. Bez względu na to czy posiadamy w domu dywany lub chodniki musimy od czasu do czasu odkurzyć nasze mieszkanie. Jest to czynność dość hałaśliwa, wiąże się z dźwiganiem odkurzacza. Towarzyszy temu pylenie kurzu.


Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych odkurzaczy jest system zwany central vacuum cleaner. Centralne odkurzanie zapobiega unoszeniu się pyłów, jest przyjazne dla alergików, nie trzeba przenosić z miejsca na miejsce odkurzacza. Odkurzone pomieszczenia dłużej są wolne od kurzu. Taki centralny system do odkurzania najlepiej zaplanować na etapie budowy lub remontu domu, kiedy ściany nie są jeszcze wykończone. Najważniejszą częścią systemu centralnego odkurzania jest jednostka centralna, do której dołącza się sztywne rury poprowadzone do zamontowanych w ścianach gniazd ssących. Podczas odkurzania używa się elastycznego węża, którego koniec wkłada się do najbliższego gniazda. Jednostkę centralną należy umieścić poza częścią mieszkalną- w piwnicy, garażu czy w jakimś innym pomieszczeniu gospodarczym.
W pomieszczeniach, w których podłoga wymaga częstego zamiatania, czyli w kuchni lub w przedpokoju, warto pomyśleć o zainstalowaniu automatycznej szufelki. Jest to umieszczona na poziomie posadzki szczelinowa ssawka na stałe podłączona do instalacji. Odkurzacz uruchomiony nożnym przyciskiem znajdującym się przy szczelinie zasysa przez nią podmiecione śmieci. Szufelki automatyczne można zamontować w cokole szafki lub bezpośrednio w ścianie. Warto taką szufelkę zainstalować również w pobliżu kominka, żeby szybko pozbyć się popiołu lub drzazg.
Centralny odkurzacz ma bez wątpienia wiele zalet. Niestety minusem jest dość wysoki koszt i to, dlatego właśnie centralne systemy odkurzania są jeszcze uznawane w Polsce za rozwiązania luksusowe.

You may also like

1 comment

Walter 21 lipca 2016 at 09:04

Owszem system centralnego odkurzacza ma wiele zalet. Jednak jednym z mankamentów jest ciężar samej rury, którą dość ciężko ciągnie się i rozprowadza po domu. Drugi mankament w zależności od modelu posiadania centralnego odkurzacza nie będzie w stanie wszystko wessać, ponieważ będzie istniało ryzyko, że rura może zostać zatkana. W tym przypadku jest to duży problem, gdy zatkana część będzie znajdowała się w rurach wewnątrz ściany.  

Leave a Comment