Wychowanie dziecka czteroletniego

Dzieci to wulkany energii. Biegają, skaczą, wywracają i rozszerzają się, znów wywracają a tak w nieskończoność. Nieraz trudno doprowadzić je do ładu. I wtedy nie wszystko. Dzieci to dodatkowo wizytówki rodziców. Jak wykonać, aby swoje pociechy spędzały aktywnie czas, i przy tymże nie wyglądały jak ofiary katastrofy naturalnej?

Wygnieciona sukienka, przybrudzony kołnierzyk, zdarte kolano - to przedmioty, które dotykają wszystkich rodziców. Kupujemy nowe ubrania, cerujemy dziury, mamy przy sobie nawilżane chusteczki i torebki, w jakich dobrze miejsca zajmują spinki do włosów dla niemowląt, chusteczki higieniczne, szczotki i zagraniczne urządzenia pierwszej potrzeby. Ubrania na zmianę, ukryte w pozostałej torbie, to rozwiązania nie wyłącznie dla zdesperowanych. Wygląd to niemniej nie tylko to spodenki, sukienka czy rajstopy. Włosy bardzo często wykonują pierwsze skrzypce.

Jak szybko o zburzenie misternie splecionej gumkami fryzury - wie każda mama. Jak trudno doprowadzić włosy swojej dziewczynki do poziomu prezentującego estetykę sprzed wyjścia z domu - wie każdy rodzic. Bez profesjonalnych sprzętów się nie obędzie. Zwykłe gumki często gromadzą się z włosów. Warkocze, skrzętnie zaplatane ponownie w kącie piaskownicy, rozplątują się w pięć minut. Każdą fryzurę trzeba wspomóc, a poza gumkami, grzebieniami, opaskami i szczyptą szczęścia, zawsze warto być przy sobie spinki. Istotne jest, by spinki były spore, a jednocześnie stworzone z dobrych produktów. Twardy sztywny, kłujący w głowę plastik nie tylko szybko stworzy w piaskownicy, ale sprawi, że niemowląt nie dopuszczą żadnego z rodziców do naszych włosów przez najbliższe dwadzieścia lat. Wygodna, delikatna spinka, przystosowana kształtem do góry pociechy, może przynajmniej wesprzeć w dowolnym stopniu utrzymać ten segment prezencji.

Jeśli fryzura jest gotowa, torba spakowana, dziecko uśmiechnięte, i rodzic uzbrojony w właściwe pokłady cierpliwości i energie - można wyruszać. Zależnie z tego, dokąd wyprawa się kieruje, dobrze dobrać fryzurę. Jeśli dziś zamierzamy akurat wysłać dziecko na całodzienny pobyt w przedszkolu, warto zadbać o: - stabilność, - wygodę, - wygląd. Tak i wziąć pod opiekę: - szarpanie, - bieganie, - upadanie, - pogubienie elementów.

A po powrocie można pociechę uczesać z tamta.