Stosunki miedzynarodowe los nowak pdf

Kontakty międzynarodowe są bardzo średnie w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w powierzchniach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, zaś nie po kilku miesiącach, gdy więc chodziło wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Jazda na dodatkowy koniec świata nie ma już lat, ale wystarczy zaledwie parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo innych ofercie współpracy. Wyjazdy zagraniczne stały się mocniejsze i dostępniejsze, a co wewnątrz tym idzie - także wiele częstsze. Obecnie bez problemu można dostać się na indywidualny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie odmienna sztuka oraz oryginalne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot także mocna wylądować w Azji, w Afryce albo na tropikalnej wyspie. Wymienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po wykonaniu strefy Schengen zniesiono większość możliwości w Zgody Europejskiej a wszystek jej obywatel może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, jaka wymaga zdobyć nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na zajęciu odpowiedniego pośrednika, który właśnie przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie właściwe są w tym przypadku tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może podbić targi międzynarodowe, bezpośrednio wchodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie zdecydowanie w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać także spotkania polityczne na etapie międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To cenne w dawnych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zaważyć na szczęściu transakcji.