Rodzaje mikroskopow

Pierwsze urządzenia nie miały tak dużego pola do popisu jak te nowoczesne, ponieważ ich powiększenie obiektu badawczego nie było spektakularne, a działanie opierało się na wykorzystaniu światła dziennego. Dzisiejsze są bardzo precyzyjne i pomocne, ale nadal pracuje się nad ich udoskonaleniem, aby jeszcze więcej czerpać korzyści z tego urządzenia.

Bardzo interesującym rodzajem mikroskopu, są tak zwane mikroskopy akustyczne, których działanie opiera się głównie na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych, nieprzekraczających kilku gigaherców. Takie urządzenie składa się z soczewek akustycznych, urządzenia skanującego oraz przetwornika piezoelektrycznego. Jest on wykorzystywany przede wszystkim do badania elastyczności i lepkości komórek oraz obserwowania ich zmian.
Z kolei mikroskopy elektronowe są wykorzystywane przez naukowców do badania obiektów i materii na poziomie atomowym. Wykorzystują do działania wiązkę elektronów, a ich rozdzielczość zwiększa się wraz ze wzrostem energii elektronów. Są one stosowane do dzisiaj. Są bardzo popularne zwłaszcza ze względu na swoją niemałą funkcjonalność. Dzięki nim można uzyskać bardzo przejrzysty i dokładny obraz, więc są wykorzystywane w wielu dziedzinach nauki i techniki. Bardzo ważną informacją odnośnie tych urządzeń jest to, że wszelkie badania przeprowadzane za ich pomocą, muszą się odbywać w próżni. Może być to niestety problematyczna kwestia, jeśli chodzi o badanie organizmów biologicznych.
Innym rodzajem mikroskopu są operacyjne, które są wykorzystywane szeroko w medycynie do wykonywania operacji i zabiegów na stosunkowo niewielkich przestrzeniach. Służą do wykonywania zabiegów neurochirurgicznych, stomatologicznych oraz okulistycznych. To właśnie dzięki tym urządzeniom możemy cieszyć się dzisiaj tak ogromnym rozwojem medycyny, która może uratować niejednej osobie życie oraz poprawić komfort życia. Kiedyś takie bezinwazyjne zabiegi, jak i te bardziej ryzykowne, były niemożliwe do przeprowadzenia, a teraz większość z nich jest codziennością dla wielu z nas.