Podstawowe informacje o kasach fiskalnych ktore powinienes wiedziec

Z kasami fiskalnymi spotykamy się w każdym sklepie czy supermarkecie – jednym słowem tam, gdzie prowadzona jest sprzedaż detaliczna. Ale od początku. Co to jest kasa fiskalna?

Kasy fiskalne inaczej też nazywane kasami rejestrującymi to nic innego jak urządzenie elektroniczne, dzięki któremu możemy zarejestrować obrót i kwotę podatku dochodowego i VAT należnego ze sprzedaży detalicznej. Na świecie są urządzenia fiskalne, które nie posiadają pamięci fiskalnej, a dane o obrotach rejestrowane są w zewnętrznej zabezpieczonej pamięci.

Aktualnie w Polsce kasy są wyposażone w pamięć fiskalną o właściwościach OTP (One Time Programming), które oznaczone są unikalnym numerem, w której na zakończenie doby sprzedaży zapisywane są kwoty netto i podatku. Oczywiście, do tego zapisuje się łączna kwota podatku i należności brutto.

Podział kas fiskalnych.
Ze względu na konstrukcję kasy rejestrujące dzieli się na typowe kasy Electronic Cash Register (ECR), które:
– współpracują z komputerami;
– są drukarkami fiskalnymi;
– są kasami komputerowymi;
– systemy typu POS/EPOS (Point of Sale / Electronic Point of Sale);
– są terminalami kasowymi.

Systemy, które są wykorzystywane w kasach dzielą się także na dwa główne systemy:
– systemy autonomiczne (program pracy kasy oraz program aplikacyjny znajdują się wewnątrz kasy, takie jak: POS, ECR, pełna baza towarowa PLU, lista kodów, nazwy towarów przyporządkowanymi symbolami literowymi stawek podatku PTU (Podatek od towarów i usług));
– systemy bazujące na komputerze (w tej kasie brakuje klawiatury numerycznej lecz drukarka fiskalna posiada kilka przycisków do wydruku raportu fiskalnego dobowego. Sprzedaże w tej kasie realizowane są przy pomocy programu aplikacyjnego uruchomionego na komputerze, który także steruje zestawem instrukcji fiskalnych).

Firma POLKAS oferuje kasy fiskalne, które są przeznaczone dla niewielkich punktów handlowych i bardzo zaawansowanych technologicznie urządzeń (nazywane są systemowymi kasami fiskalnymi), które przeznaczone są dla większych placówek handlowych o dużej bazie towarowej oraz natężenia ruchu.
W ofercie są urządzenia najbardziej niezawodnych i polecanych producentów, takich jak Innova, Elzab, Posnet, Sharp, Novitus.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl