Pakowanie prozniowe zywnosci pdf

Produkty spożywcze coraz częściej przechowywane są w specjalnych warunkach, aby wydłużyć okres ich chronienia a jednocześnie zminimalizować ryzyko zepsucia przy związku z powietrzem czy z drugimi materiałami. Obecnie pakowanie próżniowe żywności spotyka się nie wyłącznie w sklepach, ale i w artykułach gastronomicznych czy w samodzielnych mieszkaniach. Pakowanie próżniowe idzie na przechowywanie żywności w domowych warunkach nawet przez wiele miesięcy.

instalacje zraszaczowe

Na czym polega pakowanie próżniowe żywności? Do owego obiekcie wykorzystuje się specjalne rodzaje woreczków foliowych lub plastikowych pojemników, w których przekazywane są produkty żywnościowe. Następnie czerpiąc ze osobnych urządzeń z pojemnika czy worka odciągane jest powietrze, a plastikowy pojemnik lub worek jest wysoce, szczelnie zamykany (foliowy worek jest i zgrzewany). W warunkach domowych z pojemników próżniowych odsysane jest powietrze za pomocą specjalne ręcznej pompki.

Co sprawia próżniowe pakowanie żywności? Na pewno wydłuża czas przechowywania innych produktów żywnościowych. W zamrażarkach zamknięte próżniowo mięso może istnieć przetrzymywane przez 26 miesięcy, znacząco ciągnie się także okres przechowywania ciała w lodówce czy produktów sypkich, noszonych w temperaturze pokojowej. Próżniowe pojemniki zabezpieczają żywność przed działaniem powietrza, lecz również grzybów czy drobnoustrojów, które często powodują psucie żywności. Zamknięte próżniowo produkty zachowują wszystkie walory smakowe i zapachowe, jednocześnie również zachowując swoją strukturę.

W utrzymaniach prywatnych stosuje się także specjalne próżniowo zamykane słoiki do przechowywania przetworów oraz specjalne korki do zamykania próżniowo butelek. Dzięki korkom po otwarciu wino potrafi stanowić składowane nie przez 2 dni, ale przez 20 - 25 dni. Korek zabezpiecza wino przed oksydacją, a samo wino zachowuje wszystkie walory smakowe i zapachowe.

Oprócz żywności w pojemnikach próżniowych pewno być jeszcze przechowywana odzież, która wykorzystuje mniej miejsca dzięki zastosowaniu próżni do pakowania.