Oswietlenie awaryjne to

Systemy oświetlenia awaryjnego posiadają niezwykle ważną rolę w przemyśle. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny będące dostępne części ruchome, w sukcesu nagłego braku oświetlenia potrafią oni zostać trwale okaleczeni, a nawet może zostać zagrożone ich mieszkanie. W czasie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do wielkich obrotów zachowają się tylko po paru sekundach od przerwania wpływu prądu.

Nawet w ostatnich maszynach, gdzie wdrożono systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zakończenie niemal nie nie jest natychmiastowe. Aby zapobiec takim zdarzeniom należy stosować systemy oświetlenia awaryjnego. Liczą się one na różne rodzaje, ale zadaniem wszystkiego z nich jest utrzymanie oświetlenia pomieszczeń przez konkretny czas po zaniku zasilania. Dzięki temu ludzie mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, natomiast w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym systemem oświetlenia awaryjnego, dobrego nie tylko w przemyśle lecz też w lokalach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w momencie codziennej pracy instalacji. W terminie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na energię z akumulatora. Do momentu wybrania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw jest że pewne wady, którymi jest kierowanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, a czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

pakowarka próżniowa do żywności

Inny system możliwy do użytkowania w sektorze polega na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie zostają zainstalowane duże akumulatory i systemy sterujące. Można także użyć generatora, dzięki dlaczego nie tylko oświetlenie awaryjne będzie mogło tworzyć wiele godzin, ale energię będzie można też dać do własnych urządzeń, na przykład komputerów czy niektórych maszyn.