Jak skutecznie konkurowac z zachodnimi firmami

Całe sztaby polskich analityków rynkowych i menedżerów najwyższego szczebla głowią się nad tym, jak usprawnić funkcjonowanie swoich firm, tak aby mogły one konkurować ze swoimi zachodnimi odpowiednikami. Wcale nie jest łatwo znaleźć odpowiednie rozwiązanie tego problemu. Polskie przedsiębiorstwa i spółki co roku tracą niebotyczne sumy pieniędzy w skutek kolejnych przegranych przetargów na wielkie inwestycje.

Jeśli udałoby się tą tendencję zmienić, otrzymalibyśmy szansę na zdobycie pieniędzy, które wpompowane w naszą gospodarkę dałyby jej wreszcie odpowiedni bodziec do rozwoju. Tymczasem przetargi te wygrywają najczęściej zachodnie firmy. Polacy ponoszą z tego tytułu straty finansowe, np w skutek inwestycji w projekty, które później nie mają szans zostać zrealizowane.
Ponoć krokiem na przód w rozwoju ma stać się tzw. zintegrowany system zarządzania. Dziś władza wielu firm nie jest skupiona w rękach jednej osoby, a całych komitetów, bądź też stowarzyszeń ludzi. W skutek tego niebywałemu wydłużeniu ulega proces podejmowania decyzji. Często decyzje zostają podjęte w momencie gdy ewidentnie jest już na to za późno.
Zaistniały problem zauważa również polski rząd, który zamierza mu się bacznie przyglądać. Mówi się o powołaniu specjalnej komisji, która ma zająć się analizą prawa w celu wyeliminowania zbędnej biurokracji, która stoi na przeszkodzie sprawnego podejmowania decyzji.
Polska posiada największą w Unii Europejskiej liczbę urzędników, którzy przypadają na jednego obywatela. W tej kwestii powinniśmy wziąć przykład z Niemiec, które przed pięcioma laty uchwaliły szereg ustaw, które na celu miały walkę ze zbędną biurokracją. Dzięki posiadaniu coraz mniejszej liczby urzędników państwo zaczęło oszczędzać. To choćby dzięki temu, że nie musiało już im wypłacać miesięcznych pensji. A urzędnicy- szczególnie ci najwyższego, państwowego szczebla zarabiają dużo.
Do dziś niektórzy z nich sądzą się z państwem niemieckim co do wysokości wypłaconych odpraw, które ich zdaniem były zbyt niskie.