Choinka tradycja malowana

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie idzie więc kwestii. Wszyscy albo przed świętami, czy w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej też ciastka a nowego sposobu słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która jest historia choinki i dlaczego istnieje tak ważna w świątecznej tradycji?

Istnieje znacznie teorii, które mówią o tym, skąd dostała się tradycja świątecznego drzewka. Odpowiadam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drewna w Edenie. A w nieco bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w stopniu przedświątecznym był Martin Luther, właśnie wiążąc się do teorii, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne złączenie się pracownika z Bogiem. Sposób ten już rozpowszechnił się na cały świat. Można więc powiedzieć, że obecnie nie wyłącznie w Polsce, ale też również drugich krajach Europy również w Ameryce na święta ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty papieru i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą wyłącznie na powierzchni ostatnich 30 lat można określić sporą zmianę w modzie choinkowej. Tak to, były bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były własnoręcznie wykonane łączone ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy można się łatwo domyślić, nie trudno było wówczas o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby ubiegły w decydującej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jak dodatek istniały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie korzystały być kojarzone ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość rozmiarów i kolorów świątecznych ozdób jest duża do opisania, jednak w centralnej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz zieleni, które są utożsamiane ze świętami.

szkolenia warszawaSzkolenia Warszawa | Szkolenia otwarte BERNDSON ♚ PREMIUM

Przez lata historia choinki, tak jedno jako mężczyzny, doświadczała zmian w sferze trendów traktujących jej przystrajania. A nie zmieniło się to, iż od momentu ubrania pierwszej w akcji choinki przez Luthera, sposób tenże szczególnie głęboko zakorzenił się w klasie świątecznej oraz planujmy okazję, że nieprędko przeminie.