Ce este o endometrioza

Endometrioza jest chorobą, na jaką pragną tylko kobiety. Istnieje to choroba, w której komórki śluzówki macicy przekładają się po organizmie i uczą się w inne organy wewnętrzne. Według statystyk na endometriozę choruje co szósta osoba w wieku rozrodczym. Endometrioza najczęściej dochodzi na jajniku. Nowymi miejscami gdzie może się pojawić, są jajowody, macica, pochwa, jak też pęcherz moczowy czy jelita. Sprzyjającym środowiskiem do powstania endometriozy są blizny pooperacyjne na przykład po cięciu cesarskim.

W zależności od jej położenia daje różne objawy. Najczęściej ale istnieje wtedy ból przed a w trakcie cyklu miesiączkowego. Bardzo często spotykanym objawem jest również ból podczas stosunku płciowego czy inne zespoły bólowe w zasięgu miednicy. Bardzo ważnym powikłaniem endometriozy jest bezpłodność. Procesy zapalne, zrosty umieszczone w jajnikach, jajowodach utrudniają proces zagnieżdżenia się komórki jajowej. Docierające do tego zaburzenia w sztuce hormonów, jajniki dodają się do zwiększonej liczby poronień i zdrowego utrzymania ciąży.

Badanie
W badaniu endometriozy niezwykle znaczący jest problem z kobietą. Kolejnym etapem jest przeprowadzenie badań. Potrzebne jest spełnienie bardzo wskazanego badania ginekologicznego i badanie ultrasonograficzne. Po zdiagnozowaniu choroby następuje leczenie. Pewno ono występować farmakologicznie lub chirurgicznie. Uzależnione jest obecne od wielu czynników: wieku chorej kobiety, umiejscowieniu endometriozy, zaawansowania choroby czy uciążliwości dolegliwości bólowych.

Leczenie
Leczenie farmakologiczne liczy na podawaniu odpowiedniej ilości hormonów oraz środków przeciwbólowych. Terapia przy zastosowaniu hormonów uważa zbyt zadanie wyciszenie czynności hormonalnej jajników oraz co za tym idzie do zaniku ognisk z endometriozą.
Leczenie chirurgiczne polega na przeprowadzeniu zabiegu operacyjnego, podczas którego zbierane jest ognisko z skórą endometrium lub dużo inwazyjnie leczony jest jajnik, albo nawet macica. Endometrioza jest chorobą dosyć trudną w działaniu. Nawet pomimo usunięcia ognisk chorobowych może stanąć jej nawrót.